Δωρεάν rapid tests για τον κορονοϊό σε 151 σημεία ανά την επικράτεια θα διενεργούν τη Δευτέρα 17 Ιανουαρίου συνεργεία του ΕΟΔΥ.

Σημειώνεται ότι η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19. Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο Τaxisnet.

Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.

Τα σημεία δωρεάν ελέγχου με rapid test:

1. Δ. Αμαρουσίου, Σταθμός ΗΣΑΠ Μαρούσι, 09:30-15:00
2. Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
3. Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
4. Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00,
5. Δ. Περιστερίου, Δημοτικά καταστήματα – γραφεία Ερυθρού Σταυρού έναντι της πλατείας Δημαρχείου –στάση «Μετρό Περιστέρι», 12:00-18:00
6. Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
7. Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
8. Δ. Διονύσου, Πεντζερίδου 3, πολιτιστικό κέντρο του Αγίου Στεφάνου, 09:30-15:00
9. Δ. Ελευσίνας, Πολιτιστικό Κέντρο Κίμωνος και Παγκάλου, (απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Γεωργίου), 09:30-15:00
10. Δ. Μαραθώνος, Πολιτιστικό κέντρο Βασίλης Ρώτας, ελευθερίου βενιζέλου 7Α, γωνία με λεωφ. Μαραθώνος, 19005, είσοδος από Ελευθ. Βενιζέλου, 09:00-15:00
11. 1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
12. 2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ,  09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
13. 3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
14. 4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
15. 5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
16. 6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
17. 7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
18. Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 12:00-19:00.
19. Δ. Θέρμης, ΚΑΠΗ Πλαγιαρίου, Πλαγιάρι, 09.30-15.00.
20. Δ. Θερμαϊκού, ΚΑΠΗ Μηχανιωνας, Κ. Βάρναλη 5Α,  Μηχανιώνα, 10:00-15:00.
21. Δ. Κορδελιού- Ευόσμου, ισόγειο δημαρχείου Ευόσμου, Π. Μελά 24, 09:30-15:00
22. Ιατρείο ΕΟΔΥ στην  Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00.
23. Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30.
24. Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-14:30
25. Αιτωλοακαρνανία,Κοινοτικό Κτίριο, ίδρυμα Τσώνη, 09:00-14:00
26. Αιτωλοακαρνανία,Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 -14:00
27. Άνδρος, Χώρα Κέντρο Υγείας Άνδρου 09:00-17:00
28. Άνδρος, Μπατσί Άνδρος (πλησίον ΚΕΠ) 10:00-16:00
29. Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
30. Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
31. Αρκαδία, Πλατεία Αγίου Βασιλείου, Τρίπολη, 9:00-15:30
32. Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 8:00-15:00
33. Άρτα, Κέντρο Υγείας Άρτας, 09:00-15:00
34. Άρτα, Γενικό Νοσοκομείο Άρτας, 09:00-15:00
35. Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, 08:30-20:30
36. Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου Οίκημα Μάνας και Παιδί, 09:00-15:00
37. Αχαΐα, Κάτω Αχαΐα, Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη, 09:00-16:00
38. Βοιωτία,Πνευματικό Κέντρο Θήβας, 9:00-15:00
39. Βοιωτία,Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, Καραγιαννοπούλου 1, 08:30-13:45
40. Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 09:00-15:30
41. Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:00 
42. Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
43. Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30 – 16.00
44. Έβρος, ΚΑΠΗ Διδυμοτείχου, 25ης Μαιου 145  13:00 – 15.00
45. Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
46. Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ ΧΑΛΚΙΔΑΣ, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκη Πατραϊκή, όπισθεν 4ου Λυκείου. 09:00 – 15:00
47. Εύβοια, Λουτρά Αιδηψού , Λιμάνι, Αίθουσα ΟΛΝΕ, 08:30 -15:00
48. Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου,08.30-13.00
49. Ζάκυνθος, ΚΥ Πρώην ΙΚΑ, 09:00-15:00
50. Ζάκυνθος, Πλατεία Σολωμού, 11:00-13:00
51. Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία – πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:00-17:00
52. Ηλεία, Γαστούνη ΚΑΠΗ, 09:30-14:30
53. Ηλεία, Αρχαία Ολυμπία, Δημαρχείο, 09:00-14:30
54. Ημαθία, ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, Πλατεία Σιδηροδρομικού Σταθμού, 09:00-15:00
55. Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
56. Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25, 09:00-15:00
57. Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
58. Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:00-18:00
59. Ηράκλειο, ISOBOX – Πλατεία Δημαρχείου Γαζίου, Δ. Μαλεβιζίου, 09:00-15:00
60. Θάσος, Κέντρο Υγείας. Πρίνου, 08:00-14:00
61. Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
62. Θεσπρωτία, Παλαιό ΚΕΠ Πέρδικας, 10:00-14:00
63. Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών, 08:30-13:30
64. Ικαρία, Κέντρο Υγείας Ευδήλου, 09:00 – 16:00
65. Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 10:30-17:00
66. Καβάλα, Κ.Υ. Χρυσούπολης, 08:30-15:30
67. Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00-15:00
68. Καβάλα, ΚΑΠΗ Ελευθερούπολης, 10:00 – 14:00
69. Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-17:00
70. Λέρος, Δημοτικό κτίριο Δόνα, 9:00 – 14:00
71. Καρδίτσα,  Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
72. Καρδίτσα,  Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00 -14:00
73. Καρδίτσα,  Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
74. Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
75. Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ. Πολυτεχνείου 12 13:00-15:00
76. Καστοριά, Κέντρο Υγείας Καστοριάς, Καπετάν Κώττα 2, 08:30-15:30
77. Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας, Μαντζάρου 5, 09:00-14:30
78. Κέρκυρα, Κοινοτικό Ιατρείο Αχαράβης, 09.30-14.30
79. Κεφαλληνία, Ληξούρι, κλειστό γήπεδο Στυλιανού Τυπάλδου, 08:00-16:00
80. Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
81. Κιλκίς, Νέο Γυναικόκαστρο, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-11:00
82. Κιλκίς, Παλιό Αγιονέρι, Κοινοτικό Κατάστημα, 12:00-14:00
83. Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:30-14:00
84. Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΟΥΣ 5Α,  08:15- 15:15
85. Κόρινθος, Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 08:30-15:30 
86. Κόρινθος, ΚΑΠΗ Βραχατίου, 09:30-14:30
87. Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης 08:00-15:30
88. Λάρισα, Κεντρική Πλατεία Λάρισας / Μπροστά Στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
89. Λάρισα, Πλατεία Οσε Λάρισα , 8:00-18:00
90. Λάρισα, Τύρναβος/Είσοδος Δημαρχείου, 08:00-11:30
91. Λάρισα, Αμπελωνας Καπη, 12:30-15:30
92. Λάρισα, Κεντρο Υγειας Ελασσονας, 09:00-12:00
93. Λάρισα, Μυλο Του Παππα, Διονύσου 13, 08:00-15:30
94. Λάρισα, Στεκι Νεας Πολιτειας, Θεοδωρακοπουλου Και Καΐρη, 08:00-15:30 
95. Λάρισα, Γ΄καπη, Ηρωων Πολυτεχνειου & 23ης Οκτωβριου, 08:00-15:30 
96. Λάρισα, Στέκι Νεάπολης Κλεάρχου και Πατέρα 74 , 08:00-15:30 
97. Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:00-17:00
98. Λασίθι, Δημοτική Αίθουσα Σητείας, Πλατεία Συντριβανιού, 10:00-14:00
99. Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
100. Λέσβος, Πολιχνίτος, 10:00-14:00
101. Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
102. Λευκάδα, Λυγιά, Κοινοτικό Κέντρο, 10:00-11:00
103. Λευκάδα, Νυδρί, Παλιό Δημαρχείο, 12:00-14:00
104. Λημνος, Πορτιανου, Περιφερειακο Ιατρειο Πορτιανου, Πορτιανου, 08:30-15:00
105. Μαγνησία,ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου, Τριανταφυλλίδη & Χατζηαργύρη 08:30-15:30
106. Μαγνησία, Άνω Βόλος-ΤΟΜΥ Ιωλκού, Ιωλκού 408, 08:30-15:30
107. Μαγνησία, Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου, 09:00-15:00
108. Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 15:30
109. Μεσσηνία, Καλαμάτα, Είσοδος Μεγάρου Χορού (Εκπαιδευτικοί/Μαθητές), 08:30 – 19:30
110. Μεσσηνία, Καρδαμύλη, Παλιό Δημοτικό Σχολείο, 09:00 – 13:00
111. Μεσσηνία, Μελιγαλάς, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:00 – 14:30
112. Νάξος, ΙΑΤΡΕΙΟ ΧΑΛΚΙ 07:30-09:00
113. Νάξος, Εκκλησια Αγιου Νικοδημου. Χωρα, 9:30-15:00
114. Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:30-14:00
115. Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-15:00
116. Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό κέντρο Πάτμου, Πάτμιον 08:00-15:00
117. Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:00-15:30
118. Πέλλα, Πλατεία Μικρών Καταρρακτών Έδεσσας- Χατζηγιάννειο Κέντρο, Τσιμισκή 2, 09:00-14:30
119. Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-14:30
120. Πιερία, Πλατεία Ελευθερίας, 10:00-13:00
121. Πρέβεζα,Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09.00-14.00
122. Πρέβεζα, Δημαρχείο Θεσπρωτικού, 09.00-11.00
123. Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν. Αγ.Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
124. Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν. Αγ.Κωνσταντίνου, Ηγ.Γαβριήλ, 09:00-14:00
125. Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 09:00-14:00
126. Ροδόπη, Δημοτικό Κτίριο Βενιζέλου, Βενιζέλου 51, Κομοτηνή, 09:00-14:00 
127. Ρόδος, Πνευματικό κέντρο Κρεμαστής, Κρεμαστή, 09.00-14.30
128. Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08.30-15.00
129. Σάμος, Isobox Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-14:00
130. Σάμος, Γ. Νοσοκομείου Σάμου, 08:15-14:00
131. Σέρρες, Κ.Υ. Σερρών, 08:30-14:30 
132. Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
133. Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00 – 14:00
134. Τήνος, Κ.Υ. Τήνου, 08:00 – 16:00
135. Τρίκαλα, Πλατεία Αγιοφύλλου Καλαμπάκας, 11:00-12:30
136. Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
137. Τρίκαλα,Ε’ ΚΑΠΗ, 10:00-15:30 
138. Τρίκαλα,Πλατεία Καλαμπάκας,8:00-10:00
139. Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής,   Λαμία, 09:00 – 15:00
140. Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας – Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00 – 15:00
141. Φθιώτιδα, Δημοτικό Κατάστημα Σπερχειάδας, Δήμος Μακρακώμης, 09:00 – 13:00
142. Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:00-14:30
143. Φλώρινα, Αμύνταιο , Δ. Μακρή 36, 08:00 – 14:30
144. Φλώρινα, ΚΑΠΗ Φλώρινας, Συνταγματάρχη Σωτηρίου 1, 09:00-13:30
145. Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
146. Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
147. Χαλκιδική, Δημοτικό Θέατρο Πολυγύρου, 09:00-15:00
148. Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κ.Υ Χανίων (1η – 2η ΤΟΜΥ), 08:30 – 14:30
149. Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κ.Υ Χανίων (Λεωφ. Καραμανλή 99) 11:30 – 16:30
150. Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη , 09:30 – 14:00
151. Χίος, πλατεία Βουνακίου, 09:00-14:30

 
(Επισκέφθηκε 14 φορές, 1 επισκέψεις σήμερα)